powrót do strony głównej

Od 1998 roku na terenie centrów handlowych organizujemy sprzedaż Baśniowych Zapałek. Dochód przeznaczamy na realizację celów statutowych Fundacji, przede wszystkim na organizację letniego wypoczynku dla dzieci w formie ferii, kolonii, półkolonii i wycieczek.
W 2005 roku zaprosiliśmy do współpracy wolontariuszy – uczniów i uczennice szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Członkowie naszych Baśniowych Drużyn oferują zapałki, pakując zakupy klientów sklepów. Cena zapałek nie jest określona, ale „baśniowa” – każdy kupujący ustala ją sam. Nasze Baśniowe Drużyny można spotkać już w ponad stu miastach Polski, we wszystkich większych sklepach różnych sieci handlowych.

Ponadto, przez cały rok, w zależności od potrzeb dzieci i naszych możliwości dofinansowujemy obiady w szkołach, organizujemy bezpłatną naukę języka angielskiego, przekazujemy zabawki, odzież, artykuły szkolne, podręczniki.

***
Dziewczynka z zapałkami i … baśniowa kostka!

W maju 2012 r. wystartował projekt „Baśniowa Kostka” w łódzkim Centrum Handlowym Manufaktura. Dzięki uprzejmości dyrekcji centrum Drużyna Baśniowa przebrana w wielobarwne kostiumy rozpoczęła zabawę z gośćmi Manufaktury. Dziesiątki wolontariuszy zaangażowało się w akcję na rzecz potrzebujących dzieci. Zabawa polegała na rzuceniu ogromną dmuchaną kostką i wygraniu nagród – w tym weekendowego pobytu dla dwojga w warszawskim Polonia Palace Hotel. Nagrody były oczywiście zróżnicowane w zależności od liczby wyrzuconych oczek. Szczęśliwcy mogli skorzystać z licznych atrakcji m.in. bezpłatnych wstępów do łódzkich restauracji, kin, teatrów czy centrów rozrywki znajdujących się na terenie Manufaktury. Oczywiście do rzutu kostką uprawniał specjalny kupon „Dziewczynki z zapałkami”, który otrzymywał każdy, kto wcześniej zakupił pudełeczko magicznych zapałek. Dochód z ich sprzedaży został w całości przeznaczony na cele statutowe Fundacji – tym razem na organizację letniego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin.
Fundacja „Dziewczynka z zapałkami” poszła jednak krok dalej. Nasza Baśniowa Kostka towarzyszyła już otwarciom nowych marketów Netto m.in. w Oleśnie, Szprotawie, Niemodlinie czy Wojkowicach. Za każdym razem naszej Dziewczynce towarzyszyła Drużyna Baśniowa, nasi wolontariusze i osoby współpracujące z Fundacją. Tego typu event połączony także z konkursami. Każdy uczestnik otrzymuje nagrodę niespodziankę.
Event Baśniowej Dziewczynki już zyskał sobie sławę. Coraz więcej osób okazuje swoje serce wobec potrzebujących, dzięki czemu w wakacjach Dziewczynki z zapałkami tylko w lipcu może wziąć udział ponad 200 dzieci. Dziękujemy za wsparcie.
***
Na przełomie roku 2005/2006 rozpoczęliśmy realizację kolejnego programu pod nazwą „Szkolna Drużyna Baśniowa”.
Uczniowie starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkól ponad-gimnazjalnych, w ramach szkolnego wolontariatu, wcielają się w Drużynę Baśniową. Występują często w barwnych przebraniach Kopciuszków, Czerwonych Kapturków, Makowych Panienek, elfów, księżniczek, syrenek, rycerzy, wilków, kruków i wielu innych bajkowych postaci. Dzieci i młodzież aktywnie spędzają swój wolny czas oraz uwrażliwiają się na krzywdę innych.
Również w czasie weekendów nasze Drużyny Baśniowe pomagają sprzedawać zapałki. Nasi wolontariusze pakują jednocześnie zakupy klientów sklepów, w których akcje są organizowane. Dla dzieci działalność charytatywna jest dużą frajdą, dla marketu z kolei, pomoc przy pakowaniu stanowi usprawnienie i upłynnienie obsługi, również klienci są zadowoleni. Fundusze uzyskane ze sprzedaży przekazywane są na rzecz dzieci najbiedniejszych, często – naszych wolontariuszy, którzy w pierwszej kolejności korzystają z pomocy. Organizujemy pomoc w postaci zakupu podręczników i leków, dofinansowania obiadów oraz zapomóg losowych. Pozostałe pieniądze zasilają konto Fundacji, dzięki czemu Fundacja może nadal działać i na większą skalę organizować bezpłatne ferie i wakacje w coraz większej ilości miast.
Nasi wolontariusze mają zapewniony posiłek, ponadto organizujemy dla nich atrakcje kulturalne i sportowe. Za wzorowe zachowanie i skuteczną owocną pomoc są wyróżniani i nagradzani.
Projekt „Szkolnej Drużyny Baśniowej” rozwijał się w ciągu całego 2006 roku. Zaczęliśmy od jednej, dwóch akcji w tygodniu, by osiągnąć dziesięć, a nawet kilkanaście akcji tygodniowo. Przez cały rok dało to ponad 300 akcji. Dotarliśmy z naszym projektem do prawie 40 miast, w tym do większości miast wojewódzkich, oraz Białej Podlaskiej, Nowej Soli, Nowego Dworu Mazowieckiego, Mysłowic, współpracując z ponad 60 marketami i centrami handlowymi. W każdej akcji brało udział średnio 20 wolontariuszy. Łączną liczbę wolontariuszy szacujemy na 2 – 3 tysiące.
Uważamy projekt za bardzo udany i planujemy realizację kolejnych jego edycji. W roku 2007 projekt został uzupełniony o nową formułę pod nazwą Turniej Baśniowy.